Мери з партії 'Пропозиція' хочуть просто переобратися і завести свої фракції в місцеві ради, - думка

Мери з партії "Пропозиція" хочуть просто переобратися і завести свої фракції в місцеві ради, - думка

26.07.2020, 19:31

Є «Пропозиція», але немає попиту?

Політичний аналітик Анатолій Октисюк аналізує нові політичні проекти перед місцевими виборами

- Потихеньку продовжую аналізувати нові партійні проекти, серед яких варто виокремити так звану партію мерів «Пропозиція». Презентація цього проекту вже давно відбулася, але сильної роботи у всіх регіонах я не бачу (за винятком деяких обласних центрів, де мери є співзасновниками цієї партії). Крім того, більше ніхто із мерів важковаговиків не захотів заходити у «Пропозицію», і електоральне розширення проекту зупинилося. І як я спостерігаю, більшість мерів та голів ОТГ підуть на вибори із маловідомими проектиками чи другорядними партіями, які потрібні просто для виконання виборчого законодавства. Це робиться також суто із прагматичних міркувань, оскільки в майбутньому їм буде легше блокуватися із владною партією «Слуга народу».

По-друге, партія «Пропозиція» поки що суттєво програє у медіа активності партіям «ПЕРЕМОГА» (Андрій Пальчевський) і «ЗА МАЙБУТНЄ» (Ігор Палиця), які запустили агресивну зовнішню рекламу і активно формують штаби і списки кандидатів в депутати.

Я все-таки вважаю, що назва «Пропозиція» не дуже вдала, і значно краще б її найменувати просто «Партія мерів». Це було б більш зрозуміло для виборця, і сильніше підкреслило б її ідеологічне спрямування, яке опирається на місцеве самоврядування.

А так назва «Пропозиція» мене особисто не чіпляє та не провокує.

Фронтменом проекту є мер Дніпра Борис Філатов, у якого найбільш виражені лідерські позиції, та й ресурсна база значно сильніша за решту гравців.

Бачив соціологію по Дніпру, яку робив центр «Социс». В Дніпрі у Філатова 43%, у партії «Пропозиція» майже 22%. Але я думаю, що якщо взяти в цілому Дніпропетровську область, то рейтинги партії «Пропозиція» є в рази меншими. Думаю, що подібна тенденція у Кропивницькому, Чернівцях чи інших містах, які очолюють мери, члени партії «Пропозиція».

Багато хто з колег політологів пише, що ця партія «Пропозиція» буде претендувати на роль всеукраїнського гравця, але я з цим категорично не погоджуюся. Першопочатково, цей проект задумувався як партія порятунок для мерів крупних міст, які мають певні рейтинги і ресурси, але не мають партійної прописки.

По суті, це була відповідь на тотальну партизацію, яку хотіла провернути влада.

Тому природно, що ця партія працює як франшиза, і мери в цій партії для початку хочуть просто переобратися і завести свої фракції в місцеві ради. Чисто прагматичний інтерес, які поки що слабо проектується на загальнонаціональний рівень.

На мою думку, головним електоральним конкурентом проекту «Пропозиція» буде партія «За майбутнє», яка більш агресивно заходить на нішу місцевого самоврядування. До прикладу, я знаю, що на Волині і на Київщині – більшість чинних мерів і голів ОТГ масово стають членами партії «ЗА МАЙБУТНЄ». В результаті, місцевий адмінресурс буде працювати на партію Ігоря Палиці. Ну і ще по великим містам активно заходить Андрій Пальчевський «ПЕРЕМОГА», який відкушує електорат в «Слуги народу», партії Шарія і десь частково у «За життя».

Для того, щоб партія «Пропозиція» дійсно стало успішним проектом, то їм потрібно виходити за межі Дніпра, Чернівців, Кропивницького, Житомира та інших міст, і йти глибше в регіони. Поки що виглядає так, що мери-члени партії хочуть виграти вибори у своїх містах, а потім на парламентські вибори продати свій проект в обмін на прохідні місця чи зблокуватися із кимось сильнішим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Для Чернівців Каспрук, може, й вагомий фактор, але для "Позиції" - він тільки "ансамбль" Філатова, а сама "партія мерів" - дискредитація ідеї і банальна технологія перед виборами, - політолог

1