Культурні цінності України у разі збройного конфлікту відтепер під захистом Гаазької конвенції – МКІП

Культурні цінності України у разі збройного конфлікту відтепер під захистом Гаазької конвенції – МКІП

01.05.2020, 13:45

30 квітня 2020 року ВРУ прийняла в цілому Закон про приєднання України до Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року. За документ (№0036) проголосував 321 народний депутат України.

Як зазначила т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко, прийняття проекту Закону є кроком до міжнародно-правового регулювання захисту культурних цінностей, який на сьогоднішній день в умовах збройної агресії Російської Федерації є надзвичайно важливим завданням для України.

«Я пишаюся тим, що нам вдалося реалізувати те, про що стільки років велися розмови», – зазначила Світлана Фоменко.

Зазначимо, що ратифікація Другого протоколу до Гаазької конвенції «Про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року» є надзвичайно важливою подією, оскільки значно розширює та посилює відповідальність за злочини у сфері охорони культурної спадщини у разі збройного конфлікту, оскільки:

встановлює додаткові обмеження в застосуванні принципу «військової необхідності»,

запроваджує інститут «посиленого захисту»,

регламентує питання кримінального переслідування за злочини проти культурних цінностей.

Крім того, передбачає захист культурних цінностей на окупованих територіях, адже під час збройного конфлікту забороняється:

будь-яке використання цих цінностей, якщо воно може призвести до їх руйнування або пошкодження;

будь-який незаконний експорт, інше вилучення або передача права власності на культурну цінність;

будь-які археологічні розкопки, якщо тільки це не потрібно виключно для охорони, обліку або збереження культурної цінності;

будь-які модифікації або зміну виду використання культурної цінності, які мають за мету приховати або знищити свідчення культурного, історичного чи наукового характеру.

1