Кримінал за перешкоджання журналістам в Чернівцях

Кримінал за перешкоджання журналістам в Чернівцях

07.03.2017, 13:30

Робота журналістів в невеликому регіоні, такому як Чернівецька область, загрожує тим, що випадки прямого перешкоджання законній діяльності або не усвідомлюються самими журналістами, або ігноруються правоохоронцями. В будь-якому випадку, вони швидко забуваються за насиченими інформаційними потоками.Але забувати такі випадки не варто, адже вони формують ставлення. Як тих, хто порушує права журналістів (безкарність), так і тих, хто мав би перешкоджати і карати за таке перешкоджання (безконтрольність). 

24 грудня 2015 року знімальну групу телерадіокомпанії "Чернівці" утримували проти волі в довгобуді в Чернівцях, не даючи вийти з під'їзду. Журналістка телеканалу “Чернівці” Надія Величко написала заяву про перешкоджання законній журналістській діяльності. Як розповіла Надія Величко, вони з адвокатом кілька разів ходили в міліцію, надавали пояснення тощо, але з весни минулого року не отримали жодних новин щодо розгляду їхньої заяви. Мало того їм доводилось виправляти пояснення, тому що правоохоронці уникали в поясненнях потерпілих згадок щодо перешкоджанні законній професійній журналістській діяльності. 

Насправді ж цей випадок розглядали в тоді міліції, як хуліганство і аж ніяк не перешкоджання. 

В Головному управлінні Національної поліції в Чернівецької області повідомили, що протягом 2016 року було зареєстровано 15 кримінальних проваджень щодо перешкоджання журналістській діяльності на основі заяв Геннадій Гекова. В журналістській спільноті Геннадія Гекова не сприймають як журналіста, а як громадського активіста (він агресивно комунікує в тому числі з журналістами, в чому могла особисто переконатись неодноразова і авторка цих рядків, - НВ). Наразі ці провадження розглядаються. Більше кримінальних проваджень в управлінні не зареєстровано (станом на 1 березня 2017 року). 

Маріанна Антонюк, членкиня Ради Незалежної медіа-профспілки України від Чернівецької обласної організації, розповіла ІМІ про те, що ситуація з розглядом кримінальних проваджень щодо журналістів не надто втішна. 

- Приблизно рік тому облорганізація НМПУ ініціювала в Чернівцях круглий стіл «Журналісти і правоохоронці: співпраця чи конфронтація» за участі керівників місцевих правоохоронних органів, долучилися також громадські активісти та нардеп. Говорили про перебіг розслідувань (точніше – нерозслідувань) злочинів проти журналістів, - розповіла Маріанна Антонюк. - Мова йшла про чотири справи: погрози журналістові Вадиму Пелеху в коментарях на одному з сайтів, перешкоджання журналістці Галині Єреміці у зйомці конфлікту з клієнтом банку в одному з відділень, про виплати компенсацій журналістці Юлії Сафтенко за незаконне звільнення з роботи, про викрадення з автомобіля журналіста Івана Гончарюка, серед іншого, флешки, яка є носієм інформації. Тоді всі начебто доволі конструктивно поговорили, але на тому все й завершилося. Єдиний позитив – Юлії Сафтенко виплатили все належне, але правоохоронці тут ні до чого, це позитив від зміни керівництва телеканалу, з якого Юлію незаконно звільнили.

В 2016 році до медіа-профспілки з проблемами щодо перешкоджання журналістській діяльності чернівецькій журналісти не зверталися, хоча певні прецеденти були. Поки що вирішують все у мирний спосіб. 

- Щодо перспектив розгляду таких проваджень в області – я все-таки схильна вважати, що вони є. Великою мірою все залежить від наполегливості в цьому самих журналістів, - зауважила Маріанна Антонюк.

Важко не погодитись щодо того, що все залежить від наполегливості і, я б сказала, свідомості, усвідомленості журналістів своїх прав і обов'язків правоохоронців. Ось кілька “нагадувалок” для колег. 

Пам'ятайте:


- якщо вас не пускають на засідання комісій, рад, відкриті владні заходи, якщо вас б'ють, залякують, відбирають камеру — це перешкоджання законній професійній діяльності (п. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України);

- якщо вам погрожують розправою, знищенням чи пошкодженням майна, погрози родичам та членам сім'ї у зв'язку з вашою журналістською роботою — це погроза або насильство щодо журналіста (ст. 345 прим 1 Кримінального кодексу України);

- якщо залазять у ваші комп'ютери, облікові записи, програми — це несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку (ст. 361 Кримінального кодексу України).Алгоритм дій у випадку таких порушень ваших прав: 

1. Викликати поліцію
2. Написати заяву про злочин (обов'язково так і писати назву документу), де вказати, яка саме стаття Кримінального кодексу порушена і вимагати внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (протягом 24 годин мають внести відомості, вимагати повідомити про цей факт або самим поцікавитись).
3. Якщо не внесено в реєстр, оскаржити дії поліції в суді (відбувається дуже швидко і переважно на користь позивача).
4. Надати максимальної публічності факту перешкоджання (звернутись до відповідних організацій, які займаються моніторингом порушень прав журналістів та надають допомогу у таких випадках — Інститут масової інформації, Інститут розвитку регіональної преси, Платформа прав людини, ЦЕДЕМ тощо).
5. Надавати всі необхідні пояснення правоохоронцям, уважно вичитувати пояснення, які записали правоохоронці та не соромитись вимагати виправлення, якщо ви вбачаєте, що щось упущено.
6. Контролювати хід досудового розслідування.
7. Якщо закрили, то вимагати через суд відкриття.
8. Якщо справа дійшла до суду, залучитись підтримкою адвокатів (від зазначених вище організацій), а також колег.
9. Виграти справу в суді і притягнути винних в перешкоджанні вашій законній журналістській діяльності до відповідальності. Надія Вірна,
регіональна кореспондентка ІМІ в Чернівецькій області 

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Посольства США

1


КОМЕНТАРІ (8)

СМІШНО ЧИТАТИ))))))

Маріанна Антонюк, членкиня

ЧЛЕНКІНЯ))))))))))) ТА СОСАТІЛЬНЕЦА ЖУЛЬКИ КОРУПЦІОНЕРКИ ГАЗОВОЇ КОМУНЯЦКОЇ КУРВИ!

ЯКА ЖУРНАЛІСТИКА В ЧЕРНІВЦЯХ???? НЕМА! ОДНІ БОНБОННІ ХВОЙДИ З ЇХНІМИ БОНБОННИМИ  КИШЕНЬКОВИМИГРОМАДСЬКИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ!

 

avatar

Славік

07 березня 2017 12:23

який виконує ІМІ за підтримки Посольства США

ви так довиконувалися що СПРОДАЛИ І РОЗІПНУЛИ УКРАЇНУ ТВАрі!!!

avatar

грантожерні шлюхи виконуют

07 березня 2017 12:25

     К Н. ВЕРНОЙ!

    На меня (Г. Гекова) было совершено не 15 нападений и угроз нападений и уничтожения имущества (видеокамеры), а 36 (тридцать шесть)!!! Вплоть до нанесения средней тяжести телесных повреждений (дважды! - ст. 122 ККУ).; лёгких телесных - 5 раз!, ст. 125 ККУ; хулиганство (групповое!) - ч.2 ст. 296 ККУ. УГРОЗЫ МОЕЙ ЖИЗНИ - ДЕСЯТКИ РАЗ!!! (ст. 129 ККУ). Причём, нередко НА МЕНЯ НАПАДАЛИ ВЫСОКОПОСТАВЛЕННЫЕ ЧИНОВНИКИ, МУЛЬТИМИЛЛИОНЕРЫ и МЕНТЫ ПРЯМО В СВОИХ КАБИНЕТАХ, НА УЛИЦАХ и В МОЁМ ПОДЪЕЗДЕ, и ВОЗЛЕ НЕГО УЖЕ НА ПРОТЯЖЕНИИ БОЛЕЕ 4-Х ПОСЛЕДНИХ ЛЕТ!!!

А ТЕПЕРЬ ВОПРОС?

ХОТЬ ОДИН РАЗ КТО-ТО ИЗ ЖУРНАЛИСТОВ ОСВЕЩАЛ ЭТИ НАПАДЕНИЯ И УГРОЗЫ? ПУСТЬ, КАК АКТИВИСТА, А НЕ ЖУРНАЛИСТА ГЕКОВА?!!! ПРОСТО ГРАЖДАНИНА ГЕКОВА!!!

     Я уже выиграл сотни судов за незаконное закрытие следователями и прокуратурой уголовных производств по нападению и угрозам мне!!!

ХОТЬ КТО-ТО ИЗ ЖУРНАЛИСТОВ, ХОТЬ ОДИН РАЗ ПРИШЁЛ НА ДАННЫЕ ЗАСЕДАНИЯ?!!! ОБМОЛВИЛСЯ В СВОИХ СМИ ПО ДАННЫМ СОБЫТИЯМ?!!!

А ТЕПЕРЬ ПЛАЧУТСЯ ПРО БЕСПРЕДЕЛ ВЛАСТИ!!!

ДО ТЕХ ПОР, ПОКА ВАМ ЖУРНАЛИСТАМ НАПЛЕВАТЬ НА ДРУГИХ ЛЮДЕЙ 9НЕ ЖУРНАЛИСТОВ), ДО ТЕХ ПОР НАД НАМИ ВСЕМИ БУДЕТ ИЗДЕВАТЬСЯ НАША ВЛАСТЬ И ИМЕТЬ НАС ВО ВСЕ ДЫРЫ!!!!!

Геннадий Геков, независимый гражданский активист, правозащитник. Буковинський громадянин ХХI ст., Академія громадянина, журналист  

 

 095-474-37-54    [email protected]

avatar

Г. Геков - правозащитник, журналист

07 березня 2017 13:17

 И ИМЕТЬ НАС ВО ВСЕ ДЫРЫ!!!!!

))))))))))))))))))))))))))))))))))))

у вас вже не дири а дирища!!!!! ви сцуки з владами всіма на балі та по калибах з кабаками кнаусями їхаєте а тепер пукани пускаєте?! верниє бонбонні проститутки! та ви самі собі дире долбаете ще ))))))))))))))) клоуни брехливі!

avatar

))))))))))))))))))

07 березня 2017 14:10

а где работает официально эта активистка нидия верна ? куда и сколько за эти годы уплатила налогов? Нигде и нисколько! работает так сказать активиздит

надо бы по этой активистке самой раследование провести много интерессного узнают люди , имитация в соцсетях и ложь за бонбон да гранты это и есть вся активизткая суть? наплодила страниц в соцсетях которые сама же назвала СМИ ну это же смешно ей богу как в цырке!

Журналисты! Проведити расследование где работает и сколько налогов уплатила верная бонбониха! А еще сколько грантов отмыто через этого  приватногопидприимца, а еще ;;;;;;;;;;;; о как много там еще! и эти гниды  еще что то вызжат на других?!  смешно

 

avatar

Николай

07 березня 2017 14:22

Геннадий Александрович! Кроме синяков, какие еще есть достойные результаты Вашей многострадальной деятельности в журналистике? Заранее спасибо за ответ!

avatar

Гекову вопрос

07 березня 2017 20:14

   Обращаюсь к тому человеку, который задал мне вопрос!

Культурные люди сначала представляются, и лишь потом задают вопрос. Лишь трусливые особи скрывают своё лицо и из кустов пытаются унизить и дискредитировать тех, кто делает всё возможное в оказании помощи другим.

     Могу Вас заверить в том, что за многие годы (десятилетия!), несмотря на препятствование многих негодяев, считающих таких, как я идиотами, придурками, психами и т.п., я напрямую и опосредовано добился  немалых положительных результатов для тысяч (и даже сотен тысяч) людей. И подтверждением этому, как раз и есть полученные синяки, переломы и разбитые диктофоны и видеокамеры ОТ ПОДОНКОВ, считающих нормальным жить и обогащаться за счёт других. Больше того, подтверждением моей НАСТОЯЩЕЙ (а не бутафорной!) ЖУРНАЛИСТСКОЙ И ПРАВОЗАЩИТНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ есть БЛАГОДАРНОСТЬ ТЫСЯЧ ЛЮДЕЙ, которые говорят мне, что очень жаль, что таких, как я очень мало и, ОСОБЕННО, СРЕДИ ЖУРНАЛИСТОВ! И ОСОБЕННО, СРЕДИ ЧЕРНОВИЦКИХ ЖУРНАЛИСТОВ, БОЛЬШЕ ЖИЗНИ БОЯЩИХСЯ ПОТЕРЯТЬ РАБОТУ В ПРОДАЖНЫХ БУКОВИНСКИХ СМИ!!!

      Выше изложенное подтверждали и известные журналисты, неоднократно приезжавших в наш регион, которые пытались привлечь Буковинских коллег к честной и активной деятельности совместно с другими журналистами Украины. Но, УЕЗЖАЛИ НИ С ЧЕМ!!!

Геннадий Геков, независимый гражданский активист, правозащитник. Буковинський громадянин ХХI ст., Академія громадянина, журналист  

 

 095-474-37-54    [email protected]

avatar

Г. Геков - правозащитник, журналист

07 березня 2017 23:16

Уважаемый Геннадий Александрович! Вся страна, не только Буковина, знает, что кроме Вас больше никого не существует честного, неподкупного, справедливого. Только не понятно, зачем при всех таких уникальных достоинствах Вам так психовать по поводу предыдущего вопроса, который, по сути, был Вам очень на руку, поскольку давал возможность продемонстрировать особо не видимые (кроме тех же синяков) результаты своей журналистсткой деятельности. А Вы опять за свое - гековское: бросаться на всех и все. Все у Вас идиоты, трусливые существа, гавкающие из-за кустов на великого Гекова. Культурные люди, к коим Вы только себя и причисляете, так, согласитесь, не поступают. С наилучшими пожеланиями!

avatar

Гекову - с удивлением

08 березня 2017 08:39

Додати коментар

Увійти через профіль для можливості залишати авторизовані коментарі.