Галиць каже, що йому не до Лібанової

Галиць каже, що йому не до Лібанової

21.12.2012, 00:25

За ініціативою журналістів, напередодні так би мовити "вирішальної", у справі комунальних книгарень, сесії обласної ради відбулася прес-конференція директора книгарні “Букініст” Марини Лібанової, яку листом від 11 грудня, повідомили про те, що “з 26 грудня 2012 року трудові відносини між нею та обласною радою будуть припинені у зв’язку із закінченням строку дії контракту”.

Сьомим питанням в порядку денному є "Про звільнення директора "Букініста" Марини Лібанової". В довідці-обґрунтуванні до проекту рішення за підписом в.о. начальника управління з питань внутрішньої політики та зв"язків з громадськістю Чернівецької ОДА Володимир Килинича йдеться, що збитки "Букініста" зросли майже вдвічі, зменшився товарообіг. Доповідати ж на сесії про звільнення Лібанової у зв"язку з, ні, не поганими показниками роботи, а закінченню терміну договору, буде...теж в.о. начальника управління з питань внутрішньої політики та зв"язків з громадськістю Чернівецької ОДА Богдан Онуфрик. А курує це управління з двома в.о. перший заступник голови ОДА Галиць. Саме їх директор "Букініста" Марина Лібанова назвала "трійкою", схожу на ту, що вершила долі людей в 37-ому. І вона дуже здивована, що очолюють цей процес люди, котрі колись називали себе її друзями (Килинич та Онуфрик). «Дуже прикро, що до списку потрапили люди, яких я вважала своїми друзями» – з жалем констатувала наразі ще директорка «Букініста».

30 квадратних метрів у центрі міста й одна небажана працівниця. Реорганізація книгарень таки відбудеться, проте без декотрих директорів. 11-го грудня Марину Лібанову, директрису "Букініста", та її колегу з книгарні "Наука", Наталію Барановську, листом попросили на вихід, простіше - повідомили про звільнення. Для "Букініста" навіть знайшли формальну причину, мовляв, його керівник невчасно здавала звіти.

Конфлікт між власниками та працівниками ніяк не розв"яжеться. Обласна Рада, якій по праву належать комунальні книгарні міста і деякі директори вже близько року не можуть вирішити, хто, чим і як займатиметься далі. Про наміри реорганізації комунальних підприємств книжкової торгівлі заявили ще на початку квітня цього року, дехто підпорядкувався власникам, а дехто чинить супротив і до сьогодні. Серед таких людей і Марина Лібанова, директор "Букіністу", якій таки нещодавно надіслали листа про офіційне звільнення, позаяк добровільно жінка на це не йшла. Своє рішення Обласна Рада мотивувала різноманітними фактами, від зниження товарообігу до невчасного подання фінансових звітів, останнє пані Лібанова, котегорично не підтверджує.

Марина Лібанова, директор книгарні "Букініст": «Ми ж не отримали ніякі кошти від ОР, ніколи ні за що за ці роки, що ми були самостійні. Ми самі себе окуповуємо. Як можем, так живем. Я ж не кажу, що все ідеально, але в цілому в Україні все ідеально? Вона ні в кого нічого не просить? Тільки маленький "Букініст" такий поганий, що він не здає вчасно фінансові звіти».

Ще одне, про що заявляє Марина Львіна, так це те, що їй і досі не зрозуміло, чому її ж професійну долю, вирішують люди, які не живуть в Чернівцях, і як вона ж заявляє, зайняті клопотами своєї місцевості. Адже працюватиме вона далі в "Букіністі" чи ні, вирішуватимуть дипутати Обласної Ради на сесії, яка відбудеться вже завтра, 21 грудня.

«Депутати обласної ради, які приїдуть з районів, не знають ні мене, ні того, що я робила весь цей час, ні про «Букініст» і його цінність для міста» – заявила пані Марина. Що ж до підтримки замісника мера чи чернівецького культурного бомонду загалом Лібанова ілюзій не має. За її словами, «відділу культури у Чернівецькій міській раді немає».

У створення в найближчому майбутньому нової мережі книгарень, обіцяної Папієвим і Галицем, Лібанова не вірить. Як приклад наводить розмову із заступником міського голови Хотина під час Міжнародного поетичного фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ. У час, коли крайова влада обіцяла вже відзвітувати про створення нових книжкових крамниць у кожному районі, у Хотині ще навіть не починали шукати відповідне приміщення. Натомість міська влада попросила її відкрити там філію «Букініста».

У проекті рішення сесії, крім звільнення директорів комунальних книгарень «Букініст» і «Наука», є також пропозиція продовжити дію контракту з директорами книготоргівельних підприємств «Каменяр» та «Технічна книга», які завбачливо погодились з умовами «реорганізаторів». Сама Лібанова визнає, що варто їй було мовчати, і так само залишилася б на роботі. Але те, що їх залишили б у спокої, не вірить: «Просто з часом зробили б те саме шито-крито» – каже Марина Львівна.

А свій же супротив директорка "Букіністу" пояснює тим, що сама книгарня обживалася її руками та ідеями, від вивіски, до постійних презентацій сучасних авторів.

Марина Лібанова, директор книгарні "Букініст": «Цей "Букініст" робився роками, таким, який він є сьогодні. Час був інший, склалося так, що це було потрібним комусь. Ми йдем вперед разом з суспільством, мені здавалося, що це комусь потрібно, але тепер я вже так не думаю».

Як працівники книгарень, так і деякі люди й досі переконані, що реорганізація - це ліквідація, адже магазини знаходяться у центральній частині Чернівців і їхні приміщення - ласі куточки.

Обґрунтувати проведення реорганізації Марина Львівна може лише одним – комусь конче хочеться прибрати до рук «нічийні» приміщення у центрі міста. Однак відповіді на запитання, хто саме і з якою метою планує використати колишні книгарні, (насамперед – «Художню книгу» на Кобилянській, яка є найбільш привабливим з комерційної точки зору приміщенням), пані Лібанова не знає. «Мені взагалі дуже неприємна ця тема. Не хочу збирати плітки. Є люди, які стверджують, що можуть назвати конкретні прізвища тих, кому дістануться приміщення. Я вважаю, що краще почекати і згодом все стане ясно», каже директор «Букініста».

Марина Лібанова, директор книгарні "Букініст": «Вони весь час нам казали: "Ви займаєте такі приміщення в центрі міста і не даєте прибутки". А я ще раз наполягаю, що маленька книгарня, яка торгує вживаними книгами не повина давати прибутки, це смішно. Вона повина бути. Все. Я вважаю, що це тільки захват приміщень у такій елегантній, кимось придуманій, формі».

Нагадаємо, що між директорами деких книгарень і Обласною Радою й досі тривають судові процеси. Марина Львівна також знаходить деякі порушення зі сторони її офіційних роботодавців: лист про звільнення надіслали, за її словами запізно, контракт закінчуєть 26 грудня, а рішення прийматимуть на кілька днів раніше, таких поспішних дії зі сторони Облради жінка не розуміє. Згідно трудового законодавства, про звільнення людину мають повідомити за 2 місяці.

Дивно, як обіцяли в ОДА, на нове підприємство "Буковинська книга" виділять 50 тисяч у статутний фонд і ще 200 тисяч безповоротної позики на розвиток підприємства, яке поховає всі існуючі. Однак бюджет 2013 року - злиденний, фінансування немає. Мало того, за словами нардепа Максима Бурбака, в місцевих бюджетах навіть бюджетникам залишать до виплати тільки голі ставки і про доплати та премії можна забути. Тож як зароблятиме влада на маленькій комісійній книгарні, Марина Лібанова дати відповідь не може, як і тому, чи буде в подальшому така у місті. Директор ніяк не розуміє, як ж працюватиме магазин. Адже книжковий комісійний магазин не повинен бути прибутковий, він просто повинен БУТИ.

Стверджувати, що звільнення Лібанової дорівнюватиме закриттю магазину, Марина Львівна не береться, але людини, яка б сьогодні виявляла бажання працювати у «Букіністі» також не знає. На питання «Ч», про те, чи готова вона 27 числа звільнитися, Марина Лібанова відповіла: «Це не буде так швидко. Я не маю наміру робити так – пішла, ключі кинула. Звичайно, вони мусять створити комісію, яка буде ніби приймати у мене справи… Одне можу сказати – це не буде ні 26, ні 27 грудня». Врешті-решті, така позиція більш ніж обґрунтована: адже в проекті рішення обласної ради забезпечення її рішення покладається не на апарат ради, а на ОДА і персонально на Мальону Г.В., яка вже звільнена з крайового намісництва.

Наразі пані Марина не знає, що буде робити. Збирається радитися з юристами.

— Я не дуже уявляю, як це буде: там все на мені закривається, як з постачальниками, так і з комітентами. Потім у мене в руках печатка і право підпису в банк, а банківські послуги я отримую через Інтернет, код доступу до якого у мене. Вони, певно, створюють приймальну комісію. А чому тоді мене не попереджають? З якого числа, коли? Наразі ж я працюю, але треба бути готовою до найбільш неприємних дій з їхнього боку. Думаю багато про те, що б могла і хотіла робити далі. Готова до пропозицій, але їх поки що не надходило. Одне точно — не буду чекати, поки мене «ОМОНом» виселяти будуть. Те, що я роблю, можна, за можливості, робити й далі. А можна й не робити, бо нинішні чернівчани повечеряють і без мене, вчасно доїдуть до своїх домівок і без моїх презентацій. Бо я все, як з’ясувалось, в першу чергу робила для себе. На жаль, ні до кого влада не дослухалась. Політики про нас забули, а скільки б не писали журналісти, нікому до того немає діла, — підсумовує Марина Лібанова.

Журналісти Чернівецького Репортера намагалися дізнатися відповіді на питання, які турбують пані Лібанову і звернулася за роз"ясненнями до першого заступника голови облдердадміністрації Георгія Галиця, але ж телефоном він повідомив, що у зв"язку з негодою зараз існує чимало інших проблем і питаннь, які потребують негайного реагування, а щодо Лібанової все вирішуватиметься та роз"яснюватиметься вже завтра, на сесії. Байдуже, що Михайло Папієв звично збрехав, сказавши, що восени прозвітує про «покращення» в «Буковинській книзі». Але й тут владці кивають на Лібанову, опозицію, мовляв, то вони гальмують процес, а тому, сараки, застопорились. 3 грудня депутат Салагор подав в обласну раду проект рішення про скасування рішення про реорганізацію книгарень. Але, незважаючи на те, що проект був прийнятий канцелярією 3 грудня, він не був вивішаний на сайті облради, як цього вимагає законодавство.

Джерело:

Генрієтта Беух. Телеканал «Чернівці».

Надія ВІРНА, "ЧАС" 

citi.cv.ua

micto.cz 

Фото: micto.cz

1