Експерт пояснив, чому Філарет не може співслужити з Епіфанієм

Експерт пояснив, чому Філарет не може співслужити з Епіфанієм

10.05.2019, 18:56

Україна ризикує втратити Томос через розкол у Православній церкві України, викликаний "авантюрою" патріарха Філарета. Таку думку висловив релігієзнавець, директор Центру релігійної безпеки Дмитро Горєвой в коментарі кореспонденту УНН.

"Саме порушення Томосу може стати причиною для його відкликання. Має значення, яким буде масштаб розколу в ПЦУ. Якщо, наприклад, в розкол піде більша частина ПЦУ, тоді так, це стане приводом для відкликання Томосу, тому що фактично церква порушить умови. Якщо ПЦУ не піде на таке, а владику Філарета підтримають лише декілька єпископів, то вони просто відділяться від ПЦУ, створять свою церковну юрисдикцію. Ну, ПЦУ стане трохи меншою, але вона і далі продовжить функціонувати в якості метрополії, тоді не буде відкликання Томосу. Це залежить від того, скільки єпископів готові піти на таку авантюру Філарета", - зазначив Горєвой.

При цьому він додав, що Філарет дійсно говорить, що хоче відродити Київський патріархат, проголосити, що ПЦУ – це більше не метрополія, а патріархат, а оскільки патріарх вже є, то автоматично він стає новим очільником церкви. Це, в свою чергу, буде порушенням Томосу, оскільки в Томосі зазначається, що будь-які питання щодо зміни статусу або зміни предстоятеля мають бути узгоджені із Вселенським патріархатом.

Нагадаємо, місяць тому глава Православної церкви України Епіфаній повідомив про те, що не бачить ризиків втрати Томос.

Раніше ЗМІ повідомили, що Філарет не запросив Епіфанія на святкування пам’яті святого священномученика Макарія, митрополита Київського.

Проте уже 10 травня Патріарх Київський Філарет запросив митрополита Епіфанія вшанувати пам'ять священномученика Макарія у Володимирському соборі 14 травня. Разом з тим, патріарх дорікнув главі ПЦУ, що після інтронізації Епіфаній жодного разу з ним не звершував Божественну літургію - протягом п’яти місяців.

Спільна служба Філарета з предстоятелем Православної церкви України неможлива, оскільки Філарет не може поступитися першим місцем у службі, яке, за правилами, належить предстоятелю Церкви. Таку думку висловив релігієзнавець, директор Центру релігійної безпеки Дмитро Горєвой в коментарі кореспонденту УНН.

"Епіфаній в коментарі ЗМІ сказав, що вони не служили спільної літургії після обрання його предстоятелем. Це дійсно так, оскільки владика Філарет ніяк не може змиритися з тим фактом, що він більше не є очільником церкви і має піти на "церковну пенсію" й дати дорогу новому очільнику, дати йому можливість керувати", - зазначив Горєвой.

За його словами, владика Філарет і далі продовжує називати себе патріархом, вбирається в головний убор – куколь, який носять тільки московські патріархи. Як пояснив експерт, якщо б Епіфаній і Філарет служили спільну службу, то владика Філарет не став би другим, бо вважає, що він має очолювати літургію і бути першим, але першим завжди служить предстоятель.

Крім того, як нагадав експерт, Філарет також заявив про бажання відродити Київський патріархат.

Нагадаємо, Патріарх Київський Філарет запросив митрополита Епіфанія вшанувати пам'ять священномученика Макарія у Володимирському соборі 14 травня. Разом з тим, патріарх дорікнув главі ПЦУ, що після інтронізації Епіфаній жодного разу з ним не звершував Божественну літургію - протягом п’яти місяців.

Джерело: УНН
1


КОМЕНТАРІ (1)

Звернення Митрополита Данила

Оскільки в ЗМІ поширилась суперечлива інформація про непорозуміння в ПЦУ, то й наша єпархія зобов’язана висловити свою позицію.

Ми вдячні його всесвятості патріарху Варфоломію і Президенту України Петру Порошенкові за століттями очікувану і здобуту історичну подію.

Владика Філарет є почесним патріархом і митрополитом, визнаним Константинопольським патріархом. Синод ПЦУ довірив йому управління частиною Київської єпархії.

Наша єпархія залишається вірною Томосу Вселенського патріарха і постановам Київського Собору 15 грудня 2018 року.

Ваше Блаженство, владика Епіфаній, ми не маємо морального права зрадити православних українців, які втілили одвічні мрії і прагнення наших пращурів.

Ні вправо, ні вліво. Ми на вірному шляху.

Чернівецька єпархія. Митрополит Данило.

11.04.2019    http://orthodox-cv.org

avatar

В. Козьмик

11 травня 2019 19:48