Через те, що Карлійчук категорично не погоджується на центр району у Вижниці, а Путила хоче зберегти свій, Київ може замість трьох взагалі залишити на Буковині тільки два райони

Через те, що Карлійчук категорично не погоджується на центр району у Вижниці, а Путила хоче зберегти свій, Київ може замість трьох взагалі залишити на Буковині тільки два райони

20.09.2019, 09:38

Після завершення процесу об’єднання громад орієнтовно на осінь 2020 року планують провести місцеві вибори на новій адміністративній основі. Для цього ще потрібно внести відповідні зміни у законодавство до кінця нинішнього року. Як зазначають фахівці, на цьому процес адміністративної реформи не завершується. Під час наступного етапу діючі громади будуть укрупнювати, а кількість районів суттєво зменшать.

Усі ці зміни потрібно буде закріпити не лише прийняттям відповідних законів, а й внести відповідні зміни у Конституцію, де планують закріпити інститут префектури.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  У Чернівецькій області замість 11-ти районів залишаться лише три 

«Тут якраз з’являється перед нами усіма другий важливий виклик реформи – це формування субрегіонального районного рівня. Адже наша попередня позиція про те, що буде сформовано три райони замість 11, зараз є дещо хиткою. Немає згоди всередині області щодо центрів цих районів. Особливо це стосується так званого гірського району, куди могли б увійти нинішні Сторожинецький, Вижницький та Путильський райони. Згідно із запропонованою концепцією, особливо щодо рівновіддаленості та доступності послуг найбільше підходить зробити центром саме Вижницю. Але з цим категорично не погоджується Сторожинець, який хоче бути центром майбутнього району. А нещодавно Путильська районна рада звернулась до уряду з пропозицією зберегти Путильський район у тих межах, в яких він існує зараз. Експерти центрального рівня, коли побачили таку неузгодженість на місцевому рівні, запропонували усі ці гірські території приєднати до майбутнього Чернівецького району, та залишити в нашій області лише два райони», – пояснює Тарас Прокоп.

І тут же зауважує: «Таким чином, у нас виникне великий дисбаланс у співвідношенні цих двох районів. Адже потенційний Чернівецький район налічуватиме понад 700 тисяч населення, а інший – Хотинський чи Бесарабський, якщо його так назвуть, матиме близько 160 тисяч людей. Тому наша позиція у тому, що потрібно все-таки шукати консенсусу щодо створення окремого гірського району з центром у Вижниці. Адже це місто знаходиться рівновіддалено між Путильським і Сторожинецьким районами».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без Бурбака і Федорука кількість районів Чернівецької області знову хочуть зменшити

Мешканцю ОТГ не доведеться їхати до райцентру за послугами

Присутній на круглому столі голова Сторожинецької ОТГ Микола Карлійчук пояснив, що мешканці громади побоюються, що після визначення центром майбутнього району Вижниці, Сторожинець почне занепадати. А людям доведеться долати півсотні кілометрів для отримання певних послуг.

«Люди налаштовані агресивно щодо визначення центром майбутнього району Вижниці, а не Сторожинця. Наш район зараз є найбільшим в області – понад 100 тисяч населення. І географічно через наш район проходить міжнародна траса на Румунію. Люди не розуміють, чому їм доведеться їхати більше ніж 50 кілометрів до пропонованого центру майбутнього району у Вижницю. Їм вже зручніше за 20 кілометрів до Чернівців їхати за якоюсь довідкою, ніж у майбутній центр району», – обурився керівник громади.

Фахівці Чернівецького ЦРМС йому заперечили, адже звичайному мешканцю громади у майбутньому не доведеться їхати до райцентру для отримання будь-якої послуги. На рівні районів залишаться наглядові та контролюючі повноваження.

«Громади будуть закривати на собі увесь спектр адміністративних послуг – соціальні послуги, освіта, медицина, місцева інфраструктура. І мешканець стикається з послугами тільки на рівні громади. Район відповідатиме за наглядом і контролем за рішеннями, координацією представництв центральних органів виконавчої влади – поліції, податкової, казначейства, екоінспекції тощо. Ще однією функцією районів буде реалізація виконання інфраструктурних проєктів. Швидше за все райони також відповідатимуть за вивезення сміття та транспортне сполучення. Цей чіткий розподіл повноважень зніме нам дуже багато соціальних питань. Мешканцю не важливо буде, де знаходиться районний центр, мешканець усі необхідні послуги повинен отримати у себе в громаді», – пояснює директорка Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування Тетяна Татарчук.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Гуцульщині виступають проти ліквідації гірських районів

«Ми можемо погодитись із тим, що у Сторожинці краща інфраструктура, але доступність до цього міста з Путильського району - дуже складна. Крім того, Сторожинець перебуває у 25-кілометровій зоні від Чернівців, які точно стануть центром майбутнього району. І коли на центральному рівні бачать на карті таку близькість двох центрів різних районів, вони обов’язково звернуть увагу на недоцільність створення окремого такого району і зливають його із Чернівецьким», – додає радник з питань децентралізації Чернівецького ЦРМС Тарас Прокоп.

За результатами обговорення учасники круглого столу сформували кілька спільних позицій з дискусійних питань, які планують належно оформити та передати їх уряду.

Програма «U-LEAD з Європою» фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Віталій Олійник, Чернівці

Фото автора

Джерело: https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/2783603-decentralizacia-na-bukovini-svitlo-v-kinci-tunelu-ci-gluhij-kut.html

1