'Батьківщина' голосуватиме за розпуск Центральної виборчої комісії, а 'Європейська солідарність' - ні  (+коментар 'ОПОРИ').

"Батьківщина" голосуватиме за розпуск Центральної виборчої комісії, а "Європейська солідарність" - ні (+коментар "ОПОРИ").

11.09.2019, 22:58

Фракція ВО "Батьківщина" планує голосувати за зміну складу Центральної виборчої комісії та делегувати свого представника. Про це журналісту УНН повідомив член фракції "Батьківщина" Михайло Волинець.

"…фракція "Батьківщина" буде голосувати за зміну (складу ЦВК – ред.), і ми будемо делегувати туди свого представника", - сказав Волинець.

Як повідомляв УНН, до Верховної Ради України надійшло подання Президента Володимира Зеленського про дострокове припинення повноважень членів Центральної виборчої комісії, воно було передане до профільного комітету.

Після цього постанову можна буде винести на голосування у сесійній залі. Для її ухвалення необхідно 301 голос нардепів.

Водночас фракція політичної партії "Європейська солідарність" не буде голосувати за подання Президента Володимира Зеленського про дострокове припинення повноважень членів Центральної виборчої комісії. Про це журналісту УНН заявив член депутатської фракції "Європейська солідарність" Мустафа Джемілєв.

“Ні, ми не будемо голосувати за розпуск (ЦВК — ред.). Фракція проти”, — сказав Джемілєв відповідаючи на питання чи планує фракція “Європейська солідарність” голосувати за розпуск ЦВК.

Нагадаємо, перший заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко прокоментував інформацію про подання Президента України про зміну складу Центральної виборчої комісії, а також припустив, що ВР може розглянути і підтримати його вже цього тижня.

Як повідомляв УНН, до Верховної Ради України надійшло подання Президента Володимира Зеленського про дострокове припинення повноважень членів Центральної виборчої комісії, воно було передане до профільного комітету. Після цього постанову можна буде винести на голосування у сесійній залі. Для її ухвалення необхідно 301 голос нардепів.

Джерело: УНН
Джерело: УНН
 
Тим часом в ОПОРІ виступили проти розпуску Центральної виборчої комісії, оскільки це може дискредитувати її як інституцію.

Про це повідомила громадська мережа "Опора".
 
“ОПОРА констатує, що вищий орган адміністрування виборів протягом останніх 15 років, коли відбулись чергові та позачергові ротації комісії, перетворюється на заручника політичної кон’юнктури, не залежно від наявності чи відсутності підстав для визнання системних грубих порушень, чи протиправних дій з його боку. Така практика є неприйнятною та може системно і назавжди дискредитувати Комісію як інституцію, а разом з нею і перебіг будь-яких виборів, чи ставити під сумнів їх результат”, - йдеться в заяві.

Поза тим, експерти наголошують, що 7-річний термін повноважень для членів ЦВК закладався у закон за логікою забезпечення безсторонності цього органу, і це відповідає Кодексу належної практики у виборчих справах Венеціанської комісії.

“Належні практики визначають, що члени виборчих комісій не можуть бути відкликані на власний розсуд органами, які і?х призначають. Президент або парламентська більшість не повинні формувати склад комісій під поточну політичну конфігурацію. Наближення практики скорочення чи, навпаки, пролонгації без належних на те підстав каденції членів комісії ставить під сумнів її нейтральність та можливість діяти виключно в межах закону, а не партійних інтересів”, - заявляють в ОПОРІ.

Зазначається, що експерти організації дослідили подання президента щодо дострокового припинення повноважень ЦВК, обраної Верховною Радою України 8 скликання менше року тому, і дійшли висновку, що "він містить розширену мотиваційну складову з посиланням на факти скасування в судовому порядку рішень Комісії щодо відмови в реєстрації кандидатів”.

"У той же час ОПОРА встановила, що і рішення судів є неоднаковими, а саме Шостий апеляційний адміністративний суд визнавав переважно законними та обґрунтованими рішення ЦВК, тоді як Верховний Суд України скасовував рішення першої інстанції. Як наслідок, позивачі були відновлені у своїх правах. ЦВК виконала всі рішення судів щодо цієї категорії претензій з боку Президента", - зазначили в ОПОРІ.

Водночас, ОПОРА погоджується з суб’єктом подання, що при прийнятті рішення про скасування реєстрації кандидата Куницького О. О., який балотувався у 169 одномандатному виборчому окрузі, ЦВК застосувала інший підхід, ніж при розгляді скарг за схожими обставинами від 3-х інших кандидатів (Зуєва М. С., Холодова А. І., Русаліної Л. В.).

"Втім, не всі члени комісії прийняли одноголосно рішення щодо предмету скарги, що потрібно брати до уваги під час розгляду парламентом подання президента”, - додали в організації.

Щодо бездіяльності ЦВК в частині вказування неправдивої інформації в біографічних відомостях про приналежність до партії "Слуга народу" окремими кандидатами, експерти підкреслили, що в рішеннях судів вказано: чинним законодавством не передбачено обов’язку та процедури здійснення ЦВК перевірки достовірності даних.

“Претензії щодо дій ЦВК, на думку ОПОРИ, не призвели до порушення виборчих прав громадян, а вади застосування закону, який неодноразово критикувала наша організація, повинні комплексно бути виправлені парламентом на перспективу. Парад відставок та призначень нового складу Центральної виборчої комісії може здійснюватись на постійній основі, що призведе до повного знецінення цього органу та поставить у перспективі під сумнів результати будь-яких більш конфліктних виборів на будь-якому рівні”, - переконані в Громадянській мережі.
1