Апеляційний суд Амстердама  розглядає справу про українське «скіфське золото»

Апеляційний суд Амстердама розглядає справу про українське «скіфське золото»

12.03.2019, 14:45

Сьогодні в Нідерландах відбудеться засідання Апеляційного суду м. Амстердам у справі про «скіфське золото». Участь у судовому засіданні візьмуть представники Міністерства юстиції України. Про це повідомив Міністр юстиції України Павло Петренко в інтерв’ю інформагентству «Укрінформ» напередодні слухання. 

Павло Петренко зазначив, що 15 лютого Україна подала додаткові докази, серед яких – експертний висновок стосовно питань застосування Конвенції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та  передачі права власності на культурні цінності 1970 року (далі – Конвенція ЮНЕСКО) професора Франческо Франчіоні та експертний висновок з питань міжнародного публічного права, які мають значення для розгляду справи, професора Ніко Шрейвера.

«Позиція держави Україна заснована в першу чергу на нормах міжнародного права, зокрема –  положеннях Конвенції ЮНЕСКО та положеннях українського законодавства, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти. Музей, в оперативному управлінні якого знаходяться музейні предмети, що складають державну частину Музейного фонду України, не має права розпоряджатися цими музейними предметами», – наголосив очільник відомства.

Міністр нагадав, що на території Королівства Нідерланди понад 565 музейних предметів колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі» з Музейного фонду України. Здебільшого це археологічні знахідки. Страхова вартість колекції – 10 млн євро.

«Експонати, що утримуються Музеєм Алларда Пірсона на території Нідерландів, підлягають поверненню на територію України з подальшою передачею на зберігання до Національного музею історії України», – заявив Павло Петренко.

Заступник Міністра юстиції України Сергій Петухов сподівається, що апеляційний суд в Нідерландах прийме рішення на користь України у справі про «скіфське золото». Про це він повідомив інформагентству «Укрінформ» в Амстердамі до початку слухань.

«Ми очікуємо, що апеляційна інстанція підтримає рішення суду першої інстанції, дослухається до аргументів України тому, що за Конвенцією ЮНЕСКО 1970 року, яка регулює переміщення культурних цінностей через кордон, Україна як держава має право повністю регулювати статус таких артефактів і має право на повернення на свою територію культурних цінностей Криму», - зазначив він.

Сергій Петухов також наголосив, що Україна має сильну позицію і звертатиме увагу суду на незаконну анексію Криму.

«Ми будемо звертати увагу суду, зокрема, на незаконну анексію Криму, яка відбулася в 2014 році, відтак повернення колекції в Крим призведе до фактично вивезення культурної спадщини України на територію Росії», - наголосив він.

Заступник Міністра зауважив, що повернути колекцію «скіфського золота» можливо саме завдяки тому, що вона була вивезена з Криму на виставку в Амстердам ще до окупації півострова Росією. Він також наголосив, що культурна спадщина Криму під загрозою.

«Очевидно, це невеличка частина культурних цінностей України і Криму, які ми можемо повернути зараз саме через те, що вони знаходилися на момент окупації на території європейської держави Нідерландів, яка поважає міжнародне право і визнає суверенітет України, але треба пам’ятати, що дійсно вся культурна спадщина України в Криму знаходиться під загрозою.

Так, зараз відбувається фактично зруйнування Бахчисарайського палацу, адже так звана реконструкція, яку проводить Росія, призводить до його фактичного знищення і втрати однієї з найбільших пам’яток кримських татар. Цей процес відбувається по всьому Криму: картини з кримських музеїв вивозяться до Росії, начебто тимчасово, але ми знаємо, що це продовження практики Радянського Союзу, коли такі витвори мистецтва ніколи не поверталися назад, в ті музеї, звідки вони вивозилися. Тому наразі очевидно, що вся культурна спадщина України в Криму знаходиться під загрозою, і ми постійно звертаємо увагу ЮНЕСКО щодо цієї ситуації та вимагаємо від ЮНЕСКО реагувати на усі випадки порушення Росією міжнародних зобов’язань і знищення культурної присутності України на окупованому півострові», - зазначив заступник Міністра.

Слід нагадати, що 14 грудня 2016 року Окружний суд м. Амстердам оголосив рішення щодо необхідності повернути експонати Україні. Суд визнав, що предмети спірної музейної колекції є культурними цінностями, які незаконно знаходяться на території Королівства Нідерланди. Суд наголосив, що музейні артефакти належать державі Україна, яка має право вимагати повернення музейної колекції на підставі положень Конвенції ЮНЕСКО.

Апеляційний суд Амстердама оголосить рішення щодо апеляції у справі про повернення в Україну колекції скіфського золота, яке було відправлене з кримських музеїв на виставку в Нідерландах ще до окупації півострова Росією, 11 червня 2019 року.

Про це повідомила перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова на сторінці у Facebook.

"Рішення буде 11.06.2019", - написала Джапарова.

Водночас, заступник міністра юстиції з питань європейської інтеграції Сергій Петухов на сторінці у Facebook додав, що “Апеляційний суд Амстердама визначив 11 червня як орієнтовну дату винесення рішення у справі про скіфське золото".

1


Додати коментар

Увійти через профіль для можливості залишати авторизовані коментарі.